T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Siverek Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Siverek Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Evde Sağlık Hizmetleri Birimi

Güncelleme Tarihi: 15/04/2019

       HASTANEMİZ’DE  EVDE SAĞLIK BİRİMİ 2011 YILINDA FAALİYET GÖSTERMEYE BAŞLAMIŞ OLUP 27 ŞUBAT 2015 TARİHLİ VE 29280 SAYILI RESMİ GAZETE YAYINLANARAK YÜRÜLÜGE GİRE SAĞLIK BAKANLIĞI VE BAĞLI KURULUŞLARI EVDE SAĞLIK HİZMETLERİNİN SUNULMASINA DAİR YÖNETMELİK HÜKÜMLERİ GEREGİNCE SİVEREK DEVLET HASTANESİ EVDE SAĞLIK HİZMET BİRİMİNİN TESCİLİ İÇİN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜNCE YAPILAN İNCELEME İLE 31.07.2017 TARİHİ İTİBARİ İLE TESCİLİ UYGUN GÖRÜLÜP FAALİYETLERİNE DEVAM ETMİŞTİR.
EVDE SAĞLIK BİRİMİNİN AMACI:
AŞAMALAR


1. Evde Sağlık Hizmetleri; çeşitli hastalıklara bağlı olarak evde sağlık hizmeti sunumuna ihtiyacı olan bireylere evinde ve aile ortamında sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmetlerini de kapsayacak şekilde verilen muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım, takip ve rehabilitasyon hizmetlerini kapsamaktadır.


2. Evde Sağlık Hizmetlerinden yararlanmak isteyen kişi ya da bakımından sorumlu olan veli / vasisi tarafından; 444 3 833 numaralı telefon hattı aranarak;  "Evde Sağlık Başvuru Formu" doldurularak; TSM veya AHB' ler aracılığıyla il koordinasyon merkezi başvuru yapabilmektedir. 

3. Başvuru sonrası merkez/birim tarafından, ön değerlendirme amacı ile ev ziyareti yapılmaktadır.


4. Hasta, Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezi tarafından başvuru formu bilgileri incelenerek hizmet için uygun birime yönlendirilmektedir.


5. Başvuru üzerine, tedavi başlamadan önce, ev ziyaretinde bilgilendirme, yapılarak onam formu doldurulmaktadır. 


6. Evde Sağlık Hizmetleri planlı hizmetleri kapsamaktadır. Bunun için randevu tarih ve saati ile ziyaret edecek kişilerin bilgileri önceden tarafınıza bildirilecektir. 


7. Evde verilen sağlık hizmetleri kapsamında size/hastanıza; kan alma işlemi, EKG çekimi, sonda uygulaması, beslenme için sonda uygulaması, pansuman, ilaç ve benzeri tıbbi uygulamalar yapılabilir. Bu uygulamaların neler olduğu, nasıl yapılacağı ve varsa komplikasyonları hakkında bilgilendirileceksiniz.


8. Hastanın sağlık hizmetlerini ev ortamında almasının uygun olmaması veya ani olarak sağlık sorunları gelişmesi halinde transfer gerekebilir. Nedeni açıklanarak ve transferi sağlanarak uygun sağlık kuruluşuna yönlendirilebilirsiniz.


EVDE SAĞLIK HİZMETLERİNDE 
2 DOKTOR 
4 SAĞLIK PERSONELİ
1 ŞÖFÖR  
OLMAK ÜZERE FAALİYETLERİNE DEVAM ETMEKTEDİR.


FAALİYETLERİ:
EVDE SAĞLIK BİRİMİNE BASVURU DURUMUNA GÖRE İLÇE MERKEZ MAHALLE VE KÖY OLMAK ÜZERE DEĞERLENDİRİLEREK MERKEZİN  BASVURULARI  MÜMKÜN OLDUGU SÜRECE AYNI GÜN ZİYARET EDİLEMESİNE  KÖY BASVURULARI İSE RANDEVU VERİLEREK HİZMET VERMEKTEDİR .
EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ FAALİYET OLARAK RANDEVU DAYALI HİZMET VERMEKTE OLUP  MERKEZ MAHALLE VE KÖYLER OLMAK ÜZERE SİVEREK SINIRLARI İÇERİSİNDE EVDE SAĞLIK HİZMETLERİNE BASVURU YAPAN HASTALARININ ZİYERETİNİ RANDEVU USULÜYLE GERÇEKLEŞTİRMEKTEDİR.